Tuya

Tuya ve Smart Life Aynı Uygulama mı ?

Bu iki uygulama farklı isimlerle gelse de aslında aynı uygulamadır. İkisi de aynı tasarımı, düzeni, özellikleri, akıllı cihaz yönetimini ve otomasyon senaryolarının oluşturulmasını paylaşır. Evet, doğru okudunuz – tamamen aynılar.

Ana fark, uygulamanın adında ve akıllı telefonunuzdaki uygulama simgesinin görünümünde. Doğal olarak, bunlar farklı uygulamalar olduğundan, ayrı ayrı indirilebilirler:

Google Play

  • Tuya Smart
  • Smart Life

Apple App Store

  • Tuya Smart
  • Smart Life

Diğer fark ise uygulamanın içindeki renk aksanlarıdır. Tuya Smart bazı düğmeler ve seçenekler için turuncu rengi kullanırken, Smart Life uygulamasında bu özellikler mavi renkte görünür. Hiçbir uygulamada iç logo bulunmadığından, tüm farklar bu renk aksanları ile sınırlıdır.

Ve işte bu kadar. Her şey aynı.

Neden İki Aynı Uygulama Var?

İki farklı uygulamanın aslında aynı olması ilk bakışta mantıklı gelmeyebilir. Ancak Tuya’nın akıllı ev pazarındaki konumunu göz önünde bulundurduğunuzda işler anlam kazanmaya başlar.

Tuya’nın ana ürünü “Hepsi Bir Arada Uygulama” olarak adlandırdıkları akıllı ev uygulamaları olmasına rağmen, şirket ayrıca çeşitli endüstri alanları için özelleştirme hizmetleri de sunuyor. Bu hizmetler arasında oteller, restoranlar, yaşlı bakımı, tarım ve hatta kiralık daireler için özelleştirilmiş uygulamalar bulunmaktadır. Tabii ki, teklifleri burada bitmiyor. Nitelikli personele sahip şirketlerin kendi uygulamalarını özelleştirebilmeleri için geliştirici kitleri bile sağlıyorlar.

Tuya ile işbirliği yapan küresel şirketler arasında Philips, Schneider Electric ve daha birçok firma bulunuyor. Üreticiler için ana fayda, müşterilerine akıllı cihazlarını kontrol edebilecekleri ücretsiz bir uygulama sunabilmeleridir. Bu sayede, böyle bir uygulamanın araştırma ve geliştirmesine yatırım yapmalarına gerek kalmaz.

Gördüğünüz gibi, Tuya tek bir uygulama ile iki şeyi başarıyor. Tuya Smart ile kendi isimlerini ve markalarını tanıtan bir akıllı ev uygulaması sunuyorlar. Smart Life ile ise akıllı ev ürünlerinin üreticileri için markasız bir çözüm sunuyorlar. Üreticilerin tek yapması gereken, ürünlerini göndermek ve müşterilerini Smart Life uygulamasını indirip kurmaları için yönlendirmek.

Uygulama Ne Yapar?

Tuya’nın akıllı ev uygulamasının ne yaptığı hakkında daha iyi bir fikir edinmeniz için, bu bölüm bazı ana özelliklerini özetleyecektir:

  • Akıllı cihaz yönetimi
  • Akıllı cihazları gruplara ayırma
  • Otomasyon senaryoları
  • Kullanıcı yönetimi
  • Tek bir uygulama ile birden fazla evi yönetme

Akıllı Cihaz Yönetimi

Tuya uygulaması ile yeni akıllı ev cihazları eklemek oldukça kolaydır. Uygulamanın cihazları otomatik olarak aramasına izin verebilir veya uygulamanın sağladığı açık talimatları izleyerek bir cihazı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Birden fazla cihazınız varsa, otomatik tarama tüm akıllı cihazları bulma konusunda harika bir iş çıkarır.

Cihazlarınız evinizin Wi-Fi ağı üzerinden uygulamaya bağlandığında, uygulamanın ana ekranında görüneceklerdir. Buradan, onları açıp kapatabilir, cihazların sağladığı çeşitli parametreleri kontrol edebilir ve her cihaz için ince ayar yapabilirsiniz. Örneğin, bir RGB akıllı ampul bağladığınızda, ana ekrandan hızlıca kontrollerine erişebilirsiniz. Rengini, ışık yoğunluğunu değiştirebilir ve tabii ki ampulü açıp kapatabilirsiniz.

Cihaz Organizasyonu

Cihazlarınızı uygulamaya ekledikten sonra, her birini evinizdeki ayrı bir odaya atayabilirsiniz. Örneğin, farklı odalarda birkaç akıllı termostatınız olabilir. Her birini uygulamada bir odaya atarsanız, asistanınıza hangi cihazı kastettiğinizi söylemek için basit sesli komutlar kullanabilirsiniz. Bu, akıllı hoparlörler ve ampuller için oldukça kullanışlıdır.

Aynı türden birden fazla cihazınız varsa, Tuya’nın uygulaması bunları tek bir grupta düzenlemenize olanak tanır. Örneğin, hem oturma odanızda hem de yemek odanızda birkaç akıllı ampulünüz olabilir. Bunları bir grupta düzenlerseniz, uygulama içinden tek bir dokunuşla hepsini kontrol edebilirsiniz.

Otomasyon Kuralları ve Senaryolar

Bu özellik, evinizi “akıllı” hale getirir. Yukarıdaki bölümde açıklandığı gibi, cihazlarınızı oda veya türüne göre gruplandırmak oldukça kullanışlıdır. Ancak otomasyon kullanırsanız, işleri birkaç adım ileriye taşıyabilirsiniz. En iyi örneklerden biri, işten eve gelmeden önce birden fazla görevin otomatik olarak yapılmasıdır.

Akıllı telefonunuzun konumunu izleyerek, uygulama evinizin bir kilometre yakınına girdiğinizde bunu anlayacaktır. Bu olduğunda, otomasyon kuralları devreye girer ve olaylar gerçekleşmeye başlar. Oturma alanınızdaki ışıklar açılır ve klima ünitesi ideal sıcaklığa ayarlanır. Akıllı hoparlörünüz favori radyo istasyonunuza ayarlanır ve televizyon en son haberleri göstermek için açılır. Tüm bunlar sizin müdahaleniz olmadan gerçekleşir.

Kullanıcı Yönetimi

Yalnız yaşamayan herkes için bu özellik bir zorunluluktur. Aile üyelerinizin uygulamayı kullanmasına izin vererek, tüm hane halkı akıllı cihazlarınızın kontrolünde olacaktır. Uygulamayı kuran kişi yönetici olarak hizmet eder ve aile üyelerine farklı uygulama özellikleri setleri atayabilir.

Bir misafir profili bile oluşturabilirsiniz, böylece birkaç günlüğüne ziyarete gelen birine bu profili atayabilirsiniz. Bu sayede, günlük yaşam için gerekli olan akıllı cihazları kontrol edebileceklerdir. Tabii ki, diğer aile üyelerine de yönetici ayrıcalıkları atayabilirsiniz, böylece uygulamadaki her şeyi yapma zorunluluğunda olmazsınız.

Birden Fazla Evin Yönetimi

Bu uygulamanın harika yanı, aynı kullanıcı hesabıyla birden fazla evi kontrol etmenize izin vermesidir. Uygulamaya yeni bir ev ekleyin, hangi odaların olduğunu tanımlayın, cihazları ekleyin ve işte bu kadar. Doğal olarak, burada da otomasyonu ayarlayabilirsiniz.

İkinci bir daireniz veya eviniz varsa, Tuya’nın uygulamasıyla kolayca kontrol edebilirsiniz. Bu, kiralama işiyle uğraşanlar, özel bir ofisi olanlar veya ebeveynlerine veya büyük ebeveynlerine yardımcı olmak isteyenler için mükemmeldir. Bir diğer senaryo ise, ormanda bir kulübeniz varsa bu özellik hayati önem taşır. Uygulama, herhangi bir gözetleme ekipmanına erişim sağlar ve hafta sonu ziyaretlerinde su ısıtıcısını açmak için kullanabilirsiniz.

Tuya ile Evinizi Daha Akıllı Hale Getirin

Umarım bu makale, Tuya Smart ve Smart Life uygulamaları arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olmuştur. Açıklandığı gibi, yalnızca iki farklı pazarlama amacıyla tek bir uygulama vardır. Bu, akıllı ev meraklıları arasında biraz kafa karışıklığı yaratabilir, ancak Tuya açısından oldukça parlak bir pazarlama hilesidir. Tuya Smart ile kendi isimlerini tanıtırken, Smart Life ile üreticilere akıllı cihaz yönetim uygulamasını ücretsiz sunarak milyonlarca kullanıcıya ulaşırlar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir