Home Assistant ve Zigbee2MQTT, Zigbee teknolojisini kullanarak akıllı ev deneyiminin en iyi kombinasyonlarından biridir. Bu kombinasyon, ev otomasyonunda piyasadaki çoğu markayı birlikte kullanma olanağı sağlar ve kullanıcıya büyük bir esneklik ve rahatlık sunar. Bu esneklik sayesinde farklı markalardaki Zigbee cihazlarını bir arada kullanabilir, hepsini tek bir merkezi sistem üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu sayede, evinizdeki tüm akıllı cihazları kolayca entegre edebilir ve yönetebilirsiniz. Bu yazıda Raspberry Pi mini bilgisayara kurulu Home Assistant üzerine Conbee 3 Zigbee Dongle kullanarak Zigbee2Mqtt kurulumunu adım adım açıklayacağız. 

İlk adım olarak Home Assistant arayüzüne homeassiant.local:8123  adresinden ya da ip adresiniz:8123 adresinden ulaşıyoruz.

Ayarlar , eklentiler kısmından Mosquitto Broker isimli eklentiyi bulup kuruyoruz.

Ayarlar bölümüne, ardından "Kişiler"e gidin ve "Kişi ekle" butonuna tıklayarak bir kullanıcı oluşturun. Kullanıcı adı ve şifre belirleyin. Oturum açmasına izin ver seçeneğini ve yalnız yerel ağdan oturum açabilir seçeneğini aktifleştirin.

Yeniden Ayarlar bölümüne, ardından "Eklentiler" ve "Mosquitto Broker" sekmesine gidin. "Başlat" butonuna tıklayın.
Daha sonra Günlük sekmesine gidin ve "Successfully send service information to the Supervisor" mesajını gördüğünüzde broker'ın çalıştığından emin olun.

Ayarlar, ardından "Cihazlar ve hizmetler" bölümüne gidin. "MQTT" seçeneğini yapılandırarak aşağıdaki bilgileri girin:

  • Broker: 127.0.0.1
  • Port: 1883
  • Kullanıcı adı ve şifre (biraz önce oluşturduğunuz)

Zigbee2MQTT'nin Home Assistant'a Kurulması

Artık Zigbee2MQTT'yi kurabilirsiniz. Zigbee2MQTT'nin GitHub sayfasına giderek ilgili dizin bağlantısını kopyalayın.

https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt

Eklenti Depolarını Ekleyin: "Ayarlar" ve "Eklentiler" sekmesine gidin. Sağ üst köşedeki menüden "Depolar" seçeneğine tıklayın. Kopyaladığınız bağlantıyı yapıştırarak "Ekle" butonuna tıklayın.
Zigbee2MQTT'yi Bulun: "Ayarlar", "Eklentiler", ardından "Eklenti Mağazası" sekmesinde Zigbee2MQTT'yi bulun. Zigbee2MQTT'yi seçin ve "Kur" butonuna tıklayın.

"Ayarlar", ardından "Sistem" ve "Donanım" sekmesine gidin. Burada Zigbee dongle ID'sini bulun ve kopyalayın.

Zigbee2MQTT'yi Yapılandırma:

"Eklentiler" bölümünde Zigbee2MQTT'yi bulun ve "Yapılandırma" sekmesine gidin.

"Mqtt" bölümüne base_topic: zigbee2mqtt yazın.

"Serial" bölümüne az önce kopyaladığımız Zigbee Dongle ID'sini başına port: ekleyerek yazın.


"Adaptör" bölümüne uygun adaptör tipini yazın (Conbee 3 için: adapter: deconz Sonoff Zigbee Dongle-E için adapter:ezsp)

Eğer bu yazıdaki gibi Conbee 3 kurulumu yapıyorsanız görseldeki gibi baudrate: 115200 satırını da ekleyin. Sonoff dongle için bu satırı eklemeyin.

Zigbee2MQTT'yi Başlatma: "Bilgi" sekmesine gidip "Başlat" butonuna tıklayın. "Günlük" sekmesinde Zigbee2MQTT'nin doğru çalıştığını kontrol edin. "Z2m: Zigbee2MQTT started!" mesajını gördüğünüzde Zigbee2MQTT çalışıyor demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir